náboj práčky Mini Romo

Ako vymeniť náboj na práčke Mini Romo

Náhradné diely pre klasické práčky Romo zatiaľ nie je problém pozháňať. Výmena nerobí problém hocijakému elektrikárovi, stačí poznať pár detailov, aby sme nepoškodili aj niečo iné.
Najčastejšie sa na tejto práčke mení náboj, na ktorom je osadený vírič vody. Pre výmenu je potrebné dať dole predný panel, na ktorom je hlavný vypínač a termostat. Prichytený je jednou skrutkou v rohu, takže ju treba vybrať. Panel sa posunie smerom doprava, zároveň ho treba na pravej strane skrutkovačom podvihnúť, aby sa vysunul z drážiek. Asi centimeter doprava a je von.

Predný panel práčky mini Romo
Predný panel práčky mini Romo

Následne potrebujeme uvoľniť praciu vaňu. Ideálne je práčku prevrátiť naopak, aby sme sa dostali odspodu. Veľkým skrutkovačom uvoľníme dve pružiny, ktoré sú zacvaknuté pod predným panelom. Vaňu držia ešte dve tyčky na spodku, tam stačí odskrutkovať matice. Uvoľníme ešte uzemňovací kábel a klinový remeň. Nerezová vaňa môže ísť von. Stačí ju povytiahnuť len do polovice, aby sa dalo dostať k remenici, ktorá je na náboji.

veľká remenica práčky Romo
Veľká remenica náboja práčky Romo

 

Dáme dole klinový remeň. Závlačku na remenici nadvihneme a vysunieme von. Náboj je prichytený maticou. Niekedy sa dá uvoľniť veľkými blickami. Častejšie však treba použiť kladivo a s pomocou skrutkovača alebo sekáčika maticu pomaly uvoľniť. Pozor na vírič naskrutkovaný na oske, má opačný ľavý závit.

Vírič práčky romo
Vírič práčky romo

 

Nový náboj treba premazať olejom, dobré skúsenosti mám s olejom do šijacích strojov. Vysunie sa oska, naleje kúsok oleja a zasunie naspäť. Neodporúčam používať vazelínu, náboj má klzné ložisko, vazelína skráti životnosť. Pod náboj je dobré založiť nové tesnenie a primerane dotiahnuť.

Naskrutkujeme vírnik a remenicu poistíme západkou. Netreba zabudnúť na pružné podložky pod remenicu. Vírič by nemal šúchať o vaňu. Ak trie, zvykol som ešte pod neho dať tenké mosadzné podložky.

náboj práčky Mini Romo
Náboj práčky Mini Romo

Naspäť sa práčka poskladá obdobným postupom. Klinový remeň zakladáme najskôr na malú remenicu motora až tak na veľkú.

Už len pri zakladaní dáme pozor, aby sme nepricvikli nejaký kábel.

4 názory na “Ako vymeniť náboj na práčke Mini Romo”

  1. Dobrý deň, mám pračku Romo 190.3. Chcel by som na panel nainštalovať časovač do 6 min.
    Pozorne som čítal Váš návod ako zdemontovať predný panel. Mne sa panel posúva vodorovne
    asi 3 mm a pri podvihovaní odspodu panel nejde vyklopiť ani keď je maximálne napravo. Prosím Vás viete poradiť ako ho zdemontovať, nehovoriac o tom ako som dookola poškriabal farbu pri páčení panela.
    S pozdravom Pavol Bulko

  2. Prosím Vás, ako namontovať silenblok odstredivky na Romo-kombi? Dostať tú časť silenbloku do spodného telesa je priam nemožné pri tých priemeroch otvora a silenbloka. Ďakujem

    1. Silenblok pred nasunutím namastiť, alebo ešte lepšie použiť Jar. Najskôr sa musí zvrchu celý pretlačiť cez plech tenšou stranou a zapadne hrubšou časťou do plechu. Potom sa už len zboku pozatláča do držiaka motora odstredivky.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore