Pozná to väčšina používateľov zvrchu plnených práčok značky Whirlpool. Plech na dvierkach začne „kvitnúť“ ako na starej škodovke. Dvierka zhrdzavejú niekedy už tesne po konci záruky, čo nepoteší nikoho. Na dôvody, prečo plech na dvierkach hrdzavie, by sme sa mali opýtať priamo výrobcu – firmu Whirlpool. My v servise však vieme, že je to nekvalitný náter spolu s konštrukciou práčky, kedy sa ku plechu pravidelne dostáva voda. Tak či onak, ak sa nechceme pozerať, ako sa nám práčka rozpadáva pred očami, jedinou možnosťou je ich výmena.


Pred výmenou jedno dôležité upozornenie – jedná sa o elektrospotrebič, do ktorého by mal zasahovať len odborne zdatný elektrikár s platnou vyhláškou!


Postup výmeny dvierok na práčke Whirlpool AWE

  • Pri výmene dvierok postupujeme jednoduchým vytiahnutím plastových kolíkov zo závesov.
Výmena dvierok na práčke Whirlpool

Vytiahnutie kolíkov na dvierkach práčky Whirlpool

Výmena dvierok práčky Whirlpool

Jednoduchá výmena dvierok práčky Whirlpool

  • Dávame pozor aby nám kolíky nespadli dovnútra práčky, odporúčam zakryť bubon nejakou handrou.
  • Dvierka práčky treba pridržať, aby po uvoľnení celé nespadli.
  • Nové dvierka sa založia opačným postupom, torzné pružiny nasmerujeme do otvorov, dvierka zasunieme a kolíky zatlačíme do závesov.

Postup výmeny plechu na práčke Whirlpool

  • Základ je začať správne – a to vytiahnutím prívodného kábla za zásuvky. A pre istotu si to overiť ešte raz, najlepšie mať koncovku kábla na očiach, skúsenosti hovoria jasne, neopravujeme pod prúdom a v tomto prípade sa to naozaj nevypláca.
  • Ďalší krok je vybratie ovládacieho panela na práčke. Ten je prichytený dvoma plastovými západkami na zadnej strane. Pomôžeme si skrutkovačom, zatlačíme plastové výstupky a celý panel vyskočí von, západky na prednej strane panela sa uvoľnia samé.
Ako vybrať horný panel na práčke Whirlpool

Ako vybrať horný panel na práčke Whirlpool – plastové západky

  • Samotný plech na dvierkach držia len dve skrutky na torx skrutkovač alebo bit. Odskrutkujeme ich a uvoľníme plech, ktorý ešte drží na plastových západkach na zadnej strane.

Uchytenie plechu na práčke Whirlpool- torx

Uchytenie plechu pomocou torx skrutiek, potrebný nástroj

Uchytenie plechu na práčke Whirlpool

Uchytenie plechu na práčke Whirlpool skrutkou na každej strane

Uvoľnenie plechu dvierok práčky Whirlpool

Uvoľnenie plechu dvierok práčky Whirlpool zatlačením pod plech

  • Plech uvoľňujeme nadvihnutím, drží po bokoch na plastových výstupkoch. Po uvoľnení bočných častí ho vysunieme smerom dozadu, vpredu je zasunutý na ďalších výstupkoch. Takto ide jednoducho von.

Ako vybrať plech na práčke Whirlpool

Ako vybrať plech na práčke Whirlpool

Plastové výstupky na dvierkach Whirlpool

Plastové výstupky – držiaky plechu na bočnej strane dverí Whirlpool

Uchytenie plechu na dvierkach vpredu

Uchytenie plechu na dvierkach vpredu (len práčky AWE)

  • Ako založiť plech naspäť na dvierka práčky Whirlpool je už otázka opačného postupu. Plech sa zasunie na predné plasty, zacvakne celou plochou po stranách, rovnako aj zadná časť a zaskrutkujú sa dve skrutky.
  • Horný panel sa jednoducho zasunie do vnútra a výmena plechu je hotová.

Kde výhodne kúpiť plech alebo celé dvierka na práčku Whirlpool?

Samotný plech už nie je lacná záležitosť, Whirlpool určil cenu dosť vysoko, oproti minulému roku (2017) stúpla takmer dvojnásobne.

No cena plechu na práčky Francúzkej výroby (označenie niektoré typy AWE 7…, všetky typy AWE 8… a AWE 9…) sa už vyrovná cene celých dvierok, tam sa oplatí vymeniť rovno nové dvere.

Tieto diely nedodáva takmer žiadny z e-shopov, jediný, ktorý sa podarí nájsť je www.teleso.sk, kde sa dá rýchlo overiť cena aj dostupnosť, prípadne či je plech vhodný na váš model práčky.

Píšte do komentára, ak vám návod pomohol.

dobrý návod na výmenu

www.teleso.sk – nájsť náhradný diel – plech na práčku Whirlpool