Ako vymeniť plech, dvere na práčke Whirlpool

Návod, ako vymeniť plech, dvierka na práčke Whirlpool

Pozná to väčšina používateľov zvrchu plnených práčok značky Whirlpool. Plech na dvierkach začne „kvitnúť“ ako na starej škodovke. Dvierka zhrdzavejú niekedy už tesne po konci záruky, čo nepoteší nikoho. Na dôvody, prečo plech na dvierkach hrdzavie, by sme sa mali opýtať priamo výrobcu – firmu Whirlpool. My v servise však vieme, že je to nekvalitný náter spolu s konštrukciou práčky, kedy sa ku plechu pravidelne dostáva voda. Tak či onak, ak sa nechceme pozerať, ako sa nám práčka rozpadáva pred očami, jedinou možnosťou je ich výmena.


Pred výmenou jedno dôležité upozornenie – jedná sa o elektrospotrebič, do ktorého by mal zasahovať len odborne zdatný elektrikár s platnou vyhláškou!


Postup výmeny dvierok na práčke Whirlpool AWE

 • Pri výmene dvierok postupujeme jednoduchým vytiahnutím plastových kolíkov zo závesov.
Výmena dvierok na práčke Whirlpool
Vytiahnutie kolíkov na dvierkach práčky Whirlpool

Výmena dvierok práčky Whirlpool

Jednoduchá výmena dvierok práčky Whirlpool

 • Dávame pozor aby nám kolíky nespadli dovnútra práčky, odporúčam zakryť bubon nejakou handrou.
 • Dvierka práčky treba pridržať, aby po uvoľnení celé nespadli.
 • Nové dvierka sa založia opačným postupom, torzné pružiny nasmerujeme do otvorov, dvierka zasunieme a kolíky zatlačíme do závesov.

Postup výmeny plechu na práčke Whirlpool

 • Základ je začať správne – a to vytiahnutím prívodného kábla za zásuvky. A pre istotu si to overiť ešte raz, najlepšie mať koncovku kábla na očiach, skúsenosti hovoria jasne, neopravujeme pod prúdom a v tomto prípade sa to naozaj nevypláca.
 • Ďalší krok je vybratie ovládacieho panela na práčke. Ten je prichytený dvoma plastovými západkami na zadnej strane. Pomôžeme si skrutkovačom, zatlačíme plastové výstupky a celý panel vyskočí von, západky na prednej strane panela sa uvoľnia samé.
Ako vybrať horný panel na práčke Whirlpool
Ako vybrať horný panel na práčke Whirlpool – plastové západky
 • Samotný plech na dvierkach držia len dve skrutky na torx skrutkovač alebo bit. Odskrutkujeme ich a uvoľníme plech, ktorý ešte drží na plastových západkach na zadnej strane.
Uchytenie plechu na práčke Whirlpool- torx
Uchytenie plechu pomocou torx skrutiek, potrebný nástroj
Uchytenie plechu na práčke Whirlpool
Uchytenie plechu na práčke Whirlpool skrutkou na každej strane
Uvoľnenie plechu dvierok práčky Whirlpool
Uvoľnenie plechu dvierok práčky Whirlpool zatlačením pod plech
 • Plech uvoľňujeme nadvihnutím, drží po bokoch na plastových výstupkoch. Po uvoľnení bočných častí ho vysunieme smerom dozadu, vpredu je zasunutý na ďalších výstupkoch. Takto ide jednoducho von.
Ako vybrať plech na práčke Whirlpool
Ako vybrať plech na práčke Whirlpool
Plastové výstupky na dvierkach Whirlpool
Plastové výstupky – držiaky plechu na bočnej strane dverí Whirlpool
Uchytenie plechu na dvierkach vpredu
Uchytenie plechu na dvierkach vpredu (len práčky AWE)
 • Ako založiť plech naspäť na dvierka práčky Whirlpool je už otázka opačného postupu. Plech sa zasunie na predné plasty, zacvakne celou plochou po stranách, rovnako aj zadná časť a zaskrutkujú sa dve skrutky.
 • Horný panel sa jednoducho zasunie do vnútra a výmena plechu je hotová.

Kde výhodne kúpiť plech alebo celé dvierka na práčku Whirlpool?

Samotný plech už nie je lacná záležitosť, Whirlpool určil cenu dosť vysoko, oproti minulému roku (2017) stúpla takmer dvojnásobne.

No cena plechu na práčky Francúzkej výroby (označenie niektoré typy AWE 7…, všetky typy AWE 8… a AWE 9…) sa už vyrovná cene celých dvierok, tam sa oplatí vymeniť rovno nové dvere.

Tieto diely nedodáva takmer žiadny z e-shopov, jediný, ktorý sa podarí nájsť je www.teleso.sk, kde sa dá rýchlo overiť cena aj dostupnosť, prípadne či je plech vhodný na váš model práčky.

Píšte do komentára, ak vám návod pomohol.

dobrý návod na výmenu

 

9 názorov na “Návod, ako vymeniť plech, dvierka na práčke Whirlpool”

 1. Super, ďakujem,….,som žena s technickým antitalentom, ale dvierka sú vymenené:)!!! Teraz je mi až trápne, že som kvôli vytiahnutiu dvoch kolíčkov chcela volať opravára:)!

  1. Samozrejme, každý s tým musí počítať, plech a programátor sú asi najdrahšie veci, ktoré sa menia. Programátor sa ale väčšinou dá ešte opraviť. Ostatné veci, ktoré sa bežne kazia sú v hodnote do 30 eur. A rozdiel medzi novou práčkou a opravou treba tiež brať do úvahy, pretože nová tiež nemá nejakú dlhú životnosť. Ak vydrží 5 rokov bezchybne za približnú cenu 300 eur, tak pranie rodinu stojí asi 60 eur ročne. Ale zo skúseností vieme, že plech zhrdzavie do 3 rokov. Takže niekedy to nie je výhra.

   1. Na spredu plnenej práčke držia dvierka väčšinou na dvoch skrutkách. Niekedy býva z vnútornej strany matica voľne, tak treba zhodiť prednú časť manžety a takto záves dvierok dotiahnete.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore