Poznáme to, vytiahneme bielizeň z práčky a nezdá sa nám dostatočne vypratá. Prípadne sa práčka zastaví a nechce prať, vypíše chybový kód. Alebo sa stane aj to, že počas prania práčka vyrazí poistky.
Skúste skontrolovať ohrev.
Pozor, niektoré postupy sú určené len pre odborníkov s požadovanou elektrotechnickou kvalifikáciou!
Je naozaj voda v práčke pri praní studená?
Zdá sa vám, že bielizeň nie je dostatočne vypratá a príčinou je studená voda v práčke?
Alebo ste teplotu vody skúšali zistiť, keď práčka vodu vypúšťa? Overte si, či práčka zohrieva vodu pomocou týchto bodov:
- Zvolili ste správny program prania? Áno, aj to sa stáva, že je chybne zvolený program, preto perie práčka v studenej, alebo len v mierne zohriatej vode.
- Akú teplotu prania ste zvolili? Ak sa zvolí teplota prania len 30°C alebo 40°C, je len veľmi ťažké overiť, či zohriala na požadovanú teplotu. Dosiahnutá teplota v práčke trvá len krátku chvíľu. Po ohriatí vody sa ohrev vypne a pred vypustením vody sa ešte dopúšťa do práčky studená voda.
- Čas ohrievania vody sa môže líšiť podľa modelu práčky. Práčky s malým objemom pracej vane ohrejú vodu oveľa rýchlejšie. Preto odhadnúť čas, kedy by mala byť voda už zohriatá, nie je také jednoduché. Môže to trvať až jednu hodinu v závislosti od zvoleného programu.
- Meranie teploty vody pri vypúšťaní. Toto je chyba, pretože práčka nikdy nevypúšťa vodu s nami nastavenou teplotou. Po ohriatí vody práčka ešte nejaký čas perie bez ohrevu. Pred vypúšťaním si však dopustí studenú vodu. Je to určitá ochrana, aby nešla príliš horúca voda do odtoku.
Ako zmerať teplotu vody v práčke
Zmerať presnú teplotu v práčke nie je také jednoduché. Pri spredu plnených práčkach to je dosť problematické, pretože otvoriť dvierka počas prania nepôjdu, inak by vytiekla voda von z práčky.
Ak chceme spoľahlivo zmerať teplotu vody v práčke, budeme potrebovať teplomer a nejaký ampérmeter, prípadne iný prístroj, ktorý nám ukáže odoberaný prúd z napájacej zásuvky.
Nastavíme nejaký prací program so zvolenou teplotou. Pripojený prístroj na meranie odoberaného prúdu nám ukáže, kedy sa zapne ohrievacie teleso. Vtedy je odber najväčší, až do 9 ampérov. V tomto kroku zostáva už len počkať, kedy sa ohrev vypne a voda by mala byť nahriatá na požadovanú teplotu. Uvidíme to na prístroji, ktorý v momente vypnutia ohrevu zníži odoberaný prúd na minimum.
V tomto momente môžeme overiť, či je voda ohriatá na požadovanú teplotu.
Pri zhora plnenej práčke je potrebné odpojiť napájací kábel a počkať, kým sa dvierka práčky otvoria. Potom sa dostaneme do bubna, kde môžeme teplotu zmerať.
Pri spredu plnenej práčke nemôžeme dvierka len tak otvoriť, inak by vytiekla voda von. Je tu možnosť zrušiť aktuálny prací program a pustiť program vypúšťanie s odstreďovaním. Vtedy začne nahriatu vodu vypúšťať práčka von, kedy môžeme teplotu tejto vody zmerať. Neumožňujú to však všetky značky práčiek, takže pri niektorých to bude takmer nemožné zmerať.
Pozor! Teplota vody môže mať odchýlku niekoľko percent od nastavenej teploty, takže aj pri nastavenej teplote 60°C môže byť nameraná teplota vody kľudne len 55°C.
Zistite príčinu, prečo je voda v práčke studená
Moderné práčky si zväčša sami detekujú, ak práčka nehreje vodu a vypíšu chybové hlásenie, napríklad práčka Whirlpool vypíše na displeji F08, F12, Indesit a novšie práčky Whirlpool Indesit – F05. Niektoré hlavne staršie práčky to však nedokázali zistiť a prali ďalej aj napriek tomu, že bola voda studená.
- najčastejšou príčinou je prepálené ohrievacie teleso. To môžeme jedine premerať, aby sme vedeli, či je naozaj chybné.
- tu nájdete návod, ako premerať ohrievacie teleso práčky
- ak je ohrievacie teleso dobré, prípadne ste ho už vymenili a práčka stále nehreje, ďalšou z príčin môže byť pokazený snímač teploty, ktorý je umiestnený najčastejšie priamo na telese. Ten sa dá pomerne jednoducho premerať ohmetrom, odpor snímača sa pohybuje medzi 5 kohm až 20 kohm a ak ho budeme držať v ruke, čím sa jeho teplota zvyšuje, odpor čidla sa bude znižovať, čo je vidno hneď pri meraní.
- často sa pokazí aj samotný programátor, resp. relé či iný použitý systém spínania ohrevu. Pri niektorých práčkach sa to dá zachrániť opravou (Whirlpool), pri iných pomôže len výmena celej elektroniky, čo však môže znamenať pomerne veľký výdavok z peňaženky.
- menej častými chybami bývajú napr. hladinový spínač, resp. upchatie hadičky ku spínaču, kedy práčka nedokáže správne posúdiť stav napustenej vody v práčke.
- možnou závadou môže byť aj zanesená špirála od vodného kameňa, pomôže buď výmena telesa alebo prácne očistenie od kameňa a nánosov.
Pocas prania mi vypisuje na automatickej pracke znacka Candy E02 perie a nehreje vodu.
Zrejme bude vadné ohrievacie teleso.