Vymeniť ohrievacie teleso v práčke nie je vždy jednoduchá záležitosť. Dobré je vedieť, ako je teleso v práčke založené a akým spôsobom ho vybrať a správne založiť naspäť. Inak riskujeme, že výmena špirály spôsobí ešte väčšiu poruchu na práčke alebo aj vytopenie kúpeľne.

Ohrievacie teleso meníme až po tom, čo sme si overili, že je naozaj zlé. Viac o tom, ako premerať ohrievacie teleso na práčke – www.teleso.sk.

Bezpečnosť

V prvom rade zabezpečíme, aby akýkoľvek zásah do práčky bol bezpečný. Určite by ho mal vykonávať len kvalifikovaný elektrotechnik s platnou vyhláškou. Pár ušetrených peňazí nestojí za to ohroziť bezpečnosť seba či rodiny. Ak neviete nájsť elektrikára či opravára, skúste pohľadať na nete alebo v nejakom zozname opravárov.

 • Pred výmenou nestačí vypnúť hlavný vypínač práčky. Je dôležité pred demontážou celkom odpojiť sieťový kábel zo siete.

Prívodný kábel práčky

  Odpojiť sieťový kábel práčky pred výmenou ohrievacieho telesa

Demontáž práčky

Pred demontážou krytu na práčke by sme mali vedieť, kde je ohrievacie teleso umiestnené. Ušetríme si prácu s rozoberaním. Dosť pri tom pomôže servisný manuál s rozkreslenými dielmi ku konkrétnej značke.

Servisný návod pre výmenu topného telesa v práčke

Servisný návod pre výmenu topného telesa v práčke

Napríklad zvrchu plnené práčky Whirlpool majú špirálu umiestnenú na pravej strane, s výnimkou niektorých modelov vyrobených vo Francúzsku (modelové rady AWE 8…, 9…). Kryt sa vyberá po uvoľnení skrutiek (vpredu dole a vzadu) potiahnutím smerom dozadu. Podobne sa odoberá bočný kryt aj na iných značkách. Pri Electrolux, Zanussi a AEG sú to štyri skrutky vzadu. Na práčkach Indesit či Ariston sa bočný plech odoberá len do strany.

Zpredu plnené práčky majú často teleso umiestnené na zadnej strane (Amica, Whirlpool, Beko, Candy, Gorenje), iné vpredu (LG, Samsung).

Ako vybrať ohrievacie teleso z práčky

 • Odpojíme prívodné káble ku kontaktom telesa.
 • uvoľníme maticu v strede telesa, avšak maticu nevyberáme celkom
 • strednú skrutku, na ktorej matica zostala zatlačíme dovnútra, ak ide ťažko, pomôže aj malé kladivko alebo kombinačky
 • skrutkovačom postupne uvoľňujeme gumové tesnenie okolo príruby telesa a zároveň ho ťaháme smerom von. Ak je guma stvrdnutá, dosť sa potrápime, netreba však požívať veľkú silu, aby sme nepoškodili plastovú vaňu.
 • po vytiahnutí špirály vyčistíme otvor a spodok nádrže od kameňa a usadenín.

Ako vymeniť ohrievacie teleso v práčke

Výmena – založenie nového topného telesa je jednoduchšia záležitosť, treba si však dať pozor na pár detailov:

 • nové teleso pri zakladaní vždy zasunieme do držiaka, ktorý zvykne byť na spodku pracej vane, aby sa pri praní nepohybovalo a nedotýkalo sa plastovej nádrže
 • teleso zasunieme dnu až na doraz
 • ak má teleso tepelné čidlo, založíme ho tiež
 • dotiahneme maticu v strede, tou sa prítlakom rozťahuje tesnenie vo vnútri nádrže, avšak s citom, aby sme skrutku na telese neodtrhli alebo vnútornú prírubu nezohli
 • skontrolujeme prichytenie telesa, rukou sa nám ho nesmie podariť vytiahnuť
 • pripojíme naspäť prívodné káble, zelenožltý ide vždy na uzemnenie, zvyšné dva na konektory, na poradí nezáleží

Montáž práčky

Ideálne je práčku preskúšať ešte pred založením krytov, aby sme overili, či okolo telesa nepreteká voda. Stačí naplniť vodou. Potom už len namontujeme kryt a môžeme prať.