Návod na výmenu prepínača nasporáku Amica.

Návod, ako vymeniť prepínač na sporáku Amica

Prepínač na sporáku Amica je jeden z najčastejšie menených náhradných dielov. Ak rúra na sporáku nehreje, alebo hreje len slabo a nedosiahne požadovanú teplotu, sú len dve najčastejšie možné závady:
  • prepálené ohrievacie teleso rúry (spodné alebo vrchné)
  • vadný prepínač rúry

Ohrievacie teleso vieme premerať. Ak má okruh a je funkčné, hodnota na kontaktoch telesa bude rádovo v ohmoch, záleží od výkonu daného telesa. Spodná špirála na sporáku Amica má najčastejšie 1300 Wattov, mali by sme namerať približne 41 Ohmov. Horná špirála má zväčša dva okruhy, jeden na gril a jeden na bežný ohrev, hodnota nameraného odporu je približne rovnaká na obidvoch okruhoch. Ak majú obidva telesá správne namerané hodnoty, chybu musíme hľadať inde.
Prepínač sporáku je však dosť náročné zmerať. Chybu prepínača vieme zistiť dvoma spôsobmi. Prvý je, ak počas prevádzky na vhodne zvolenej funkcii rúry premeráme, či je ohrievacie teleso napájané 230 V. To však určite odporúčam robiť len kvalifikovanému odborníkovi. Druhý spôsob je skontrolovať kontakty na samotnom prepínači.  Vo väčšine prípadov je vidieť roztavený plast a vyhnuté či prepálené kontakty prepínača. Prepálené kontakty prepínača rúryAmica Prepálené kontakty prepínača sporáku Amica
Prepálené kontakty prepínača sporáku Amica
Prepálené kontakty prepínača rúry Amica
Prepínače na sporákoch Amica sú pomerne slabým článkom týchto spotrebičov. Výmena však nie je náročná.
  • V prvom rade však zabezpečíme, aby bol sporák odpojený od elektrickej siete.
  • Na prednom ovládacom panely vytiahneme všetky gombíky, sú len nasunuté a držia pomocou pružného pliešku. Pri vyťahovaní môže pliešok ľahko vypadnúť, tak na to pozor.
  • Predný kryt držia na spodku dve skrutky po stranách. Po ich odskrutkovaní sa kryt smerom dole uvoľní a môžeme ho vysunúť. Drží na ňom samotný prepínač, termostat a prípadne časovač – display.
  • Zapojenie káblov na prepínači odporúčam odfotiť pre prípad, že sa pri zapájaní pomýlime.
  • Zostáva už len poprehadzovať káble, robte to po jednom, je to istejšie. Takže jeden kábel zo starého prepínača odpojiť a pripojiť na rovnaké miesto do nového. Dutinka kábla by nemala byť voľná, inak sa môže stať, že sa kontakt prehreje. Ak je voľná, stačí ju pred zasunutím zatlačiť jemne kombinačkami.

Ako vybrať správny prepínač na rúru.

Prvá možnosť je, že máte rúru, kde sa volí program a teplota jediným gombíkom. Tam sa používajú dva druhy prepínačov podľa toho, či má rúra funkciu „gril“ alebo nie. Termostat sa napája na zadnú stranu, zasunie sa a zacvakne do držiakov. Prepínač Amica s termostatom Prepínač Amica s termostatom
prepínač rúy Amica s termostatom
prepínač rúy Amica s termostatom
Prepínače so samostatným termostatom sa líšia v počte programov a samozrejme následnom zapojení káblov.
prepínač na rúru Amica 10-polohový
prepínač na rúru Amica 10-polohový
Najjednoduchšie je spočítať si počet funkcií na rúre. Bežne používané sú 6-polohové (5 polôh + 0 – vypnutý stav), 7-polohové (6 polôh + 0 – vypnutý stav) a 10-polohové (9 polôh + 0 – vypnutý stav). Niekedy sa aj tieto medzi sebou líšia, to už vieme overiť podľa výrobného čísla sporáku.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore